לוגו מפגש בתוך עיגול

מה בין תפקודים ניהוליים וחופש גדול?!

הודיה ארליך-בר – מרפאה בעיסוק

מה בין תפקודים ניהוליים וחופש גדול?!

הקיץ הגיע ואיתו החופש איזה כיף! יש המון שעות פנויות וימים שצריך למלא בשלל פעילויות ואתם תוהים איך תעסיקו את הילדים..

 בואו נדבר קצת על מי הם התפקודים הניהוליים ואיך הם יכולים לעזור לכם ולילדים לעבור את החופש בשמחה ובניצול זמן מירבי?

תפקודים ניהוליים- נעים להכיר

הגדרת ארגון הבריאות העולמי לתפקודים ניהוליים (Executives Functions-EF) היא תפקודים מנטאליים ספציפיים התלויים באופן ייחודי באונות הפרונטאליות של המוח, וכוללים התנהגויות מורכבות מכוונות מטרה כגון קבלת החלטות, חשיבה מופשטת, תכנון, הוצאה לפועל של תוכניות, גמישות מחשבתית וקבלת החלטות התנהגותיות בהתאם לנסיבות (World Health Organization, 2001).

 ובמילים פשוטות- אלו היכולות הגבוהות  הדרושות להתנהלות תקינה בפעולות יומיומיות מורכבות , חדשות ומוכרות, ומאפשרות לחיות חיים עצמאים, אחראיים ואפקטיביים. תפקודים אלו מסייעים לנו בין היתר בתכנון וניצול זמן יעיל כולל פתרון בעיות מראש ובעיות שעולות תוך כדי תנועה . יכולות אלו משמעותיות ללמידה- הבנת הנקרא, הבעה, קשב וכו… וכן לתפקוד היום יומי- ויסות התנהגות (למשל עצירה ברמזור אדום באמצע הליכה) ובפתרון בעיות שיטתי (למשל התמודדות עם מוצר שנגמר באמצע הכנת ארוחה, שגרת התארגנות יעילה בבוקר ועם התיק במהלך היום).

תנו לילדים לתרגל את התפקודים האלו ובמקביל לסייע לכם לתכנן את החופש. בונוס נחמד  לכך הוא תיאום ציפיות ומניעת תסכולים על כמות ואיכות הפעילויות.

תכננו יחד לוח חופש!

ניתן לתת לילדים להציע רעיונות משלהם ובכך לעבוד על יוזמה ושליפה או לבחור מתוך רשימה שהכנתם מראש… תנו להם להתמודד עם קביעת תאריכים ושעות -מה עושים במקרה ששני דברים מתנגשים?

העלו לדיון תכנון של דרכי הגעה תוך התייחסות לבלתמים ופקקים.

 למיטבי לכת- ניתן לתכנן את חלוקת התקציב יחד עם ילדים שהדבר מתאים להם מבחינת הגיל. הגדירו תקציב וחפשו יחד עלויות. בחרו במה שווה להשקיע ועל מה ניתן לוותר. האם יש דרך להוזיל עלויות?

ואם גדול עלינו תכנון לוח חופש שלם? ניתן לתכנן יום טיול או פעילות ספציפית. שלבו  הכנת רשימות ציוד וקניות, אריזה משותפת לטיול ערב לפני, פירוק התיקים כשחוזרים וחשיבה על פתרון בעיות וגמישות במקרה בו הדברים לא קרו בדיוק כמו שתכננו.

אימונים אלו עם הסברים נכונים יסייעו לילדכם להתארגן בתחילת שנת הלימודים בצורה טובה יותר. הסבירו כיצד תכנון יום טיול דומה לתכנון זמנים באחה"צ עם חלוקת זמנים לשיעורי בית ומשחקים… השוו בין הכנת רשימת ציוד להכנת מערכת לבית הספר ובין הבאת בגד ים לטיול מים והחזרתו הביתה לשימת לב להחזרת כל החפצים לקלמר.

והכי חשוב תהנו!