לוגו מפגש בתוך עיגול

החופש הגדול בפתח: מה נעשה עם הנוער?

יעל-דרורי
יעל דרורי – מטפלת בהבעה ויצירה – דרמה, קבוצתי ופרטני

החופש הגדול בפתח: מה נעשה עם הנוער?

החופש הגדול בפתח, כולנו במתח! 

כשהחופש הגדול מתדפק על דלתינו ואוטוטו מגיע, רבים ההורים שנכנסים ללחץ ומתח לקראתו. 

מה נעשה עם הילדים ויותר מכך, מה נעשה עם הנוער? 

אכן, החופש הגדול הוא זמן של חוסר שגרה וטומן בחובו סכנות רבות. בזבוז זמן, הצמדות יתר למסכים ועד לשתייה ועישון.

כהורים פעמים רבות אנחנו עסוקים בהתמודדות עם בני הנוער בדברים שאסור להם לעשות ובדברים 

שאנחנו חוששים שיעשו. ולא מספיק מצליחים להפנות את המבט לעשיה חיוביות ובונה.

הנה כמה כלים שיעזרו לכם ולילדכם לעבור את הקיץ בהצלחה. 

  1. תקשורת 

התחילו את החופש בשיח פתוח עם ילדכם. הקדישו לכך זמן וודאו שגם ילדכם פנוי נפשית ואין להם הסחות דעת מיידיות שמונעות מהם להתרכז בשיחה. אפשר לצאת מהבית לשיחה 1:1 אם הבית אינו מקום מתאים לכך. עודדו אותם לשתף אתכם בתכניות שלהם וכיצד הם מדמיינים את לוח הזמנים של הקיץ. עצם העובדה שהם צריכים לחשוב על תשובה יוצר בסיס לשיח וגם מתחיל להפעיל אותם וגורם להם ליצוק תוכן לחופשת הקיץ. לילדכם יש גם תוכניות ותכנים משמעותיים אותם היו רוצים להספיק. עזרו להם לשבץ פעילויות כאלה בלו"ז מסודר.

  1. עצמאות

במהלך השנה כולה הם צריכים לציית לכללים ולוחות זמנים נוקשים. לעתים רחוקות יש להם שליטה על היומיום שלהם. וכתוצאה מכך, בני נוער רבים חשים מתוסכלים, חסרי אונים, ובסופו של דבר, חסרי מוטיבציה והנעה. הרצון שלהם לאוטונומיה ועצמאות הם טבעיים וחלק מתהליך ההתבגרות שלהם. השתדלו שלא לכפות את דעתכם על הפעילויות אותם ירצו להספיק. ניסיון לכפות על הנוער דעה או פעילות יכולה להוביל לתוצאה הפוכה. ככל שהנוער ירגישו יותר כמקבלי החלטות הם יקחו גם אחריות ליצוק תוכן חיובי.  

  1. משמעות 

המתבגרים שלנו לומדים למצוא את דרכם בעולם הם מגלים את האישיות שלהם, הרצונות והאינדיבידואליות שלהם. נסו לשוחח איתם על החלומות שלהם, התחביבים שלהם, כשרונות אותם היו רוצים לפתח. השתדלו מאוד שלא לזלזל ברצונותיהם ולתת להם מקום. ככל שהנוער ירגיש נח לשתף אתכם בצורה ללא קבלת ביקורת ובצורה בטוחה כך הם גם ירצו בהמשך לשמוע את דעתכם ולשתף אתכם בלבטים שנמצאים בדרכם. 

לסיכום, חשבו על התכנון לקיץ כתהליך לטווח ארוך שחשוב יותר מהתוצאות אותם יבחרו ילדכם לעשות. עצם ההקניה של תקשורת משותפת, חשיבה עצמאית ואחראית, ומציאת מקום ומשמעות יביאו בסופו של דבר לקשר עמוק ומשמעותי שיעזור לכם כהורים ולילדכם למצות את חופשת הקיץ בצורה הטובה ביותר.