לוגו מפגש בתוך עיגול

אינטימיות ומיניות

אלישע אזר, מנהל המרכז לטיפול זוגי ומשפחתי, עו"ס מטפל זוגי ומשפחתי, מטפל מיני.

אינטימיות ומיניות

אנשים שמחפשים לאמץ שפה טהורה ונקיה המתארת את מארג היחסים המיניים בין בני זוג משתמשים לעיתים במילה אינטימיות כתחליף למילה מיניות. אך אינטימיות ומיניות הם דברים שונים. אינטימיות קשורה לקרבה, לחום, לדאגה, לקשר, לתחושה שאני מובנ/ת, שאני מבינ/ה, שאני אוהב/ת ואהוב/ה, לתחושה עמוקה של יחד, של תחושה כי אני יכול/ה להסיר את המסכות שאני עוטה דרך קבע כדי להגן על עצמי מפני כאב בנוכחות/ה של בן/בת הזוג ובתחושת ביטחון שחשיפה זו לא תפגע בי. כאשר קיימת אינטימיות בין בני הזוג היא באה לידי ביטוי בזמנים ובאופנים שונים: בחיוך, במבט, בשיחה, במחשבה. דמיינו לעצמכם זוג שיושב ביחד בארוחת ערב שבת. רק הוא והיא, שרים שלום עליכם, אשת חיל. זו עשויה להיות חוויה מדהימה וזו עלולה להיות מועקה. זה קשור לשאלה עד כמה יודעים בני הזוג לייצר אינטימיות.

מיניות היא אחת הדרכים בה יכולה האינטימיות הזוגית לבוא לידי ביטוי. כאשר מערכת היחסים המינית שבין איש ואשתו טובה, יש בכוחה להעמיק תחושות של אינטימיות וקירבה בין בני הזוג וכשהיא אינה טובה היא עשויה להרחיק ולהגביר תחושות של ניכור וזרות.

רבים אומרים: אהבה היא נתינה. נכון, כשאוהבים נותנים וכשנותנים מאהבה אז אוהבים עוד יותר. אבל אהבה היא לא רק נתינה, אהבה היא גם קבלה. מי שאוהבת את בן זוגה רוצה לחוש שהוא מקבל את אהבתה. אהבה רומנטית לא יכולה להיות חד צדדית. אהבה זוגית מורכבת מהיכולת לתת שלא על מנת לקבל פרס ומהיכולת גם לקבל בלי התחשבנות, בלי לחשוב מה צריך לתת בתמורה. אכן, היכולת לקבל אהבה הינה מיומנות לא פשוטה עבור אנשים רבים.

הדבק שבין הנתינה והקבלה באהבה הרומנטית היא האינטימיות, החוויה של קירבה הדדית. את שלושת המרכיבים האלו, נתינה קבלה והדדיות, נמצא במערכת היחסים המינית בין בני הזוג כאשר היא טובה ואינטימית.

לא תמיד זה מסתדר בקלות. לעיתים קשיים פיזיים ופצעים נפשיים פוגעים ביכולת להעניק, להתמסר ולחוש מספיק ביטחון כדי לאפשר חוויה מינית אינטימית הדדית. קשיים בזוגיות יבואו לידי ביטוי בקשר המיני וכך להפך, מתח הקשור למיניות ייתן את אותותיו על המערכת הזוגית כולה. ואז צריך עזרה.

חז"ל קוראים למיניות שיחה. בשביל לתת ולקבל ובשביל ליצור חוויה הדדית ואינטימית צריך לדעת לדבר. בטיפול מיני פוגשים לעיתים קרובות זוגות שזו להם הפעם הראשונה בה הם מעיזים לדבר האחד עם השניה על מיניות, על מה הם זקוקים ומה הם אוהבים, מה נעים להם ומה לא נעים להם.

פרסום מאמר אודות מיניות בפורום כזה אינו דבר מובן מאליו. יהיו שיגידו: לא ראוי. רבים ישאלו – זה מתאים? זה צנוע? אבל עצם הפרסום טומן בחובו מסר: צריך לדבר. בני הזוג חייבים לדבר על כך זה עם זה ובמידה ומתעוררים קשיים יש אל מי לפנות, יש עם מי להתייעץ ויש תקווה לשיפור ושינוי.