לוגו מפגש בתוך עיגול

ביחד ולחוד-זוגיות תחת מבחן

מורן_סבתו
מורן סבתו, עו"ס קלינית. מתמחה בטיפול זוגי ומשפחתי. מתמחה בטיפול מיני

ביחד ולחוד-זוגיות תחת מבחן

בשגרה היומיומית הזוגית ישנם הרבה רגעים בהן בני הזוג מבלים זמן לחוד, אם זה ביציאה לעבודה בבוקר למשך רוב שעות היום, מפגשים חברתיים של אחד מבני הזוג וכדומה.
בשנה האחרונה, השגרה השתבשה- יש משפחות שהיתה קרבה מוגברת אחד לשני, הימצאות המתמדת באותו חלל משותף למשך הרבה זמן. וחוסר הזמן האישי האינדוודואלי עלול לגרום ולהציף תחושות שונות  לגבי הקשר: "הרי אנחנו אוהבים זה את זה עלינו לרצות להיות תמיד יחד!" זוהי התפיסה הרומנטית הזוגית על ברכיה גדלנו אולם, חוויות החיים מלמדות אותנו שקרבה ונפרדות משלימות זו את זו ונחוצות זו לזו. 

אחד האתגרים שעומדים בפני בני-זוג הוא האיזון בין הצורך בקרבה לצורך במרחב. אסתר פרל,מטפלת זוגית ומינית,מתארת בספריה כיצד בני זוג נכנסים לתוך קשר אינטימי ממקומות שונים. אחדים מאיתנו נכנסים לקשר מתוך מודעות חריפה לצורך להתחבר,להיות קרוב,לא להיות לבד ולא להיות נטוש. אחרים ניגשים למערכות יחסים עם צורך חריף במרחב אישי. כך או כך,הצורך שלנו ביחד מתקיים לצד הצורך שלנו בנפרדות. האחד לא קיים בלעדי האחר. כשהמרחק גדול מידי,לא יכולה להיות התחברות אבל התמזגות רבה מידי מוחקת את הנפרדות של כל אחד העומד בפני עצמו כאדם שלם. לטענתה יש בכך כדי להשפיע על הזוגיות וגם על המרחב המיני הקיים בתוך הקשר הזוגי.

 לא תמיד קל למצוא את האיזון הזה, בין נפרדות והתמזגות. בין היחד לחוד. ועוד בתוך מרחב שהוא מצומצם יותר גם פיזית בגלל נוכחות הילדים בבית וגם כלכלית בגלל צמצום משאבים שרבים חווים.

בלו יחד, ובנפרד

קבעו זמנים מתוכננים לבילוי זוגי משותף. זוגות רבים חשים כי יש בכך פגיעה בספונטניות ומצפים כי זה יקרה בטבעיות  כמו שהיה בתחילת הקשר הזוגי. כאשר מתכווננים לבילוי של זמן זוגי משותף נערכים לקראתו,מתעוררת ציפייה,מחשבה ותכנון שמתלווים לכך. חישבו על רעיונות לבילוי זוגי מעודד קרבה וקשר. לצד זה, הרשו לעצמכם זמן אישי כשאתם חשים שאתם זקוקים לו. אתם יכולים לאהוב מישהו ועדיין לרצות מרחק ממנו. קבלת המרחב בזוגיות צריכה להיות דרך תקשורת זוגית. לעיתים אנו זקוקים לזמן נפרד,אך לא מתקשרים זאת לבן הזוג עד שנאגרים כעסים ותסכולים שלבסוף יוצאים וגורמים לריבים. שוחחו ביניכם על הצורך במרחב אישי של כל אחד מכם וקבלו בהבנה כי ייתכן ובן הזוג שלכם עשוי לרצות מרחב בזמן שונה מכם.